• tr
  • en
  • ru
T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ KURUMU
ANTALYA KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Alanya Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
M.Kemal Atatürk

Diğer Birimler / Üniteler


  


Organ Bağışı Nedir?

Bir insanın organlarının bir kısmını veya tamamını, henüz sağlıklı iken, beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlaması işlemine Organ Bağışı denir.

Hangi Organlarımızı Bağışlayabiliriz?

Bir bakış açısıyla; organ bağışının, kan naklinden farkı yoktur. Hayat kurtarma anlamında sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. On sekiz yaşını doldurmuş ve doğru ile yanlışı ayırabilme yeteneğine sahip herkes başta kalp olmak üzere akciğer, böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, göz kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokuları bağışlayabilmekte ve bunlar günümüz tıp teknolojisinde nakledilebilmektedir. Bir kişi organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebilir. Türkiye'de birçok devlet ve üniversite hastanesinde organ bağışı işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca yaşarken yapılabilen (böbrek gibi) organ bağışı türleri de vardır. Bağışlanan organların nakledilmesi, Sağlık Bakanlığı'nın denetim ve gözetiminde, bilgisi dahilinde gerçekleştirilir. Çeşitli kurum ve kuruluşlar zaman zaman organ bağışı kampanyaları düzenlemektedir.

2000 yılında organ bağışı konusunda bir "Ulusal Koordinasyon Sistemi" oluşturularak bakanlığın olanaklarıyla organ bekleyenler sistematik sıralamaya dahil edilmişlerdir. Organ bağışı;

  • Sağlık Müdürlüklerinde,
  • Hastanelerde,
  • Emniyet Müdürlüklerinde,
  • Organ nakli yapan merkezlerde,
  • Organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek vb. kuruluşlarda yapılabilir.

Organ Bağışı Birimimiz ve Başvuru Şekli

Hastanemizde  Organ Bağışında bulunacak kişilerin hastanemiz Diyaliz servisine başvuru yapmaları yeterli olacaktır. Bilindiği üzere 18 yaşını doldurmuş tüm vatandaşlar organ bağışı yapabilir.

T.C vatandaşı olma zorunluluğu yoktur. Kimlik belgesi yeterlidir. Organ Nakli için sadece 15 dakikanızı ayırarak bir can kurtarabilirsiniz.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun Organ Bağışı Hakkındaki Görüşü İçin Tıklayınız.

21-12-2013
4112

Yararlı Linkler